Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hvězdná pěchota - uvod

5. 6. 2006

Robert Heinlein

Hvězdná pechota

SE ZBRANÍ V RUCE

Jeden z nejslavnějších a nejkontroverznějších Heinleinových románů rozhodně není čtením pro ty, kdo se odpírají vojenské službě. Bohatý mladík Juan Rico se dá naverbovat k oddílům kosmické pěchoty. Prochází tvrdým drilem, jeho život je vojenskými řády sešněrován až na samu hranici možností…

Rico se však nebouří, naopak, čím dál více chápe, že služba je vlastně dobrá. Seržanti a důstojníci jsou tvrdí chlapci, kteří mužstvu nesleví. V jádru duše jsou to však dobráci, ochotní za své vojáky obětovat život. Navíc jsou to nejen mistři bojových umění, ale i poloviční géniové zběhlí ve všech možných vědách a gentelmani každým coulem. V boji proti kosmickým nepřátelům a přátelství mezi vojáky nachází Rico smysl života.

Heinleinův román je však něčím jiným, než prvoplánovou militaristickou propagandou. Patrně nejslavnější autor fantastické literatury tohoto století však vychází z nepříjemného faktu: násilí bylo a bude. A skutečný muž musí být v drsném světě schopen bránit sebe, své blízké a koneckonců i svou rodnou planetu.

Heinleinova armáda je navíc armádou ideální. Všichni jsou v ní dobrovolně. V kterémkoli okamžiku můžeš odejít, záleží jen na tobě. A právě z téhle naprosté dobrovolnosti pramení i krutá romantika hvězdných baretů. Není to zabíjení pro zabíjení. Je to život ve světě, jenž nebyl stvořen podle představ katedrových humanistů, ale takový jaký je.

A racionální společnost se tomuto stavu přizpůsobí. Lze si myslet, že Heinleinova vize je příliš surová, že násilí bude časem ubývat, ačkoli dějiny svědčí o něčem jiném.

Ale ani ten, kdo nepřistoupí na autorovu filosofii, nedokáže tuhle knihu odložit. Neuvěřitelný spád děje, mistrovský styl, úsporné vykreslení postav, schopnost nadhledu, to vše činí z Hvězdné pěchoty strhující četbu na jedno nadechnutí.

Když však člověk vydechne, zbývají palčivé otázky o existenci člověka ve světě, o tom, k čemu je vlastně život. A právě to, že si dokázal tyto otázky položit, činí Heinleina velkým.

Vypadá to, že se historikové zatím nemůžou shodnout, jestli to mají nazvat Třetí vesmírná válka (nebo Čtvrtá) nebo jestli první mezihvězdná válka sedí líp. Všechno až do téhle události a po ní byly srážky, vyčišťovací nebo policejní akce. Každopádně budete mrtví úplně stejně, když koupíte kulku ve srážce, jako když jako když jí koupíte ve vyhlášené válce …

R. A. HEINLEIN (1907 – 1988) je jedním z nejčtenějších a nejznámějších „klasiků“ americké science-fiction. Jeho dílo ovlivnilo celou generaci spisovatelů, kráčejících v jeho šlépějích. Podařilo se mu rozšířit a zcela změnit pohled na tento žánr. Ve svých dílech dovedl být drsný až krutý (Vládci loutek) a na druhou stranu k nepoznání poetický (Zelené pahorky Země). Vytvořil obraz vyvíjející se lidské společnosti. Základní charakteristiky této společnosti využíval jako spojujícího prvku ve většině svých knih. K absolutně nejlepšímu a nejznámějšímu Heinleinovu dílu patří román „Cizinec v cizí zemi“. Hrdina příběhu, Michael Valentin Smith, který byl vychován Marťany, odhaluje svým „marťanským“ myšlením nelogičnost mnoha vžitých názorů a zvyků. Tento román se stal kultovním a nejúspěšnějším dílem v celé historii science-fiction. V roce 1974 obdržel Robert A. Heinlein za celoživotní dílo cenu Grand Master Award.


Obsah

 

Obsah........ 4

KAPITOLA PRVNÍ.......... 7

KAPITOLA DRUHÁ...... 24

KAPITOLA TŘETÍ........ 41

KAPITOLA ČTVRTÁ.... 50

KAPITOLA PÁTÁ......... 58

KAPITOLA ŠESTÁ........ 73

KAPITOLA SEDMÁ...... 90

KAPITOLA OSMÁ........ 99

KAPITOLA DEVÁTÁ.. 110

KAPITOLA DESÁTÁ.. 118

KAPITOLA JEDENÁCTÁ................. 132

KAPITOLA DVANÁCTÁ................. 148

KAPITOLA TŘINÁCTÁ................. 178

KAPITOLA ČTRNÁCTÁ................. 227
Sloka z „Divocha“ Rudyarda Kiplinga

v úvodu VII. kapitoly, je použita

s dovolením správců pozůstalosti pana Kiplinga.

Citace z veršů balady „Rodger Young“

jsou použity s povolením autora, Franka Loessera.


Poděkování

„Seržovi“ Arthuru Georgi Smithovi –

 

 

VOJÁKU, OBČANU VĚDCI

- A VŠEM SERŽANTŮM KDEKOLIV,

KTEŘÍ TĚŽCE PRACUJÍ, ABY UDĚLALI

Z CHLAPCŮ MUŽE

R. A. H. 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář